Türk dizilerindeki ağalar genellikle töreye meydan okuyup aşkı tercih ederler… Bilge sözleriyle herkesin ağzını açık bırakırlar… Bu televizyon ekranlarından ne ağalar geldi geçti… En akılda kalanları ise sizler için derledik.

Yılan Hikayesi – Erkan Ağa

Türk dizilerindeki ağalar

Töre dizilerinden önce bile tek bir ağa vardı: Erkan Ağa, nam-ı diğer Yılan… Yılan Hikayesi’nde Emre Kınay’ın canlandırdığı Erkan Ağa, küçük çaplı bir ağa olsa da, köylüsü tarafından saygı görüyordu. Ta ki Meltem Cumbul’un canlandırdığı köylü kızı Zeyno’yu nikah masasında bırakana kadar.

Asmalı Konak – Seymen Ağa

Türk dizilerindeki ağalar

Türk dizilerindeki ağalar arasında ilk batılı tip budur. Amerikalar’da tahsil görmüş, hem moderni hem geleneklerine bağlı Seymen Ağa… Türk televizyonlarından bu kadar romantikleştirilen başka bir ağa figürü daha geçmemiştir. Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz’in başrollerini paylaştığı Asmalı Konak, hem geleneklerinin ve ailesinin koruyucusu hem de batı ve iş dünyasının tutkunu Seymen Ağa sayesinde çok daha fazla sevildi.

Sıla – Boran Ağa

Türk dizilerindeki ağalar

Mehmet Akif Alakurt ve Cansu Dere’nin başrollerini paylaştığı Sıla’daki Boran Ağa karakteri daha önce dizilerde pek rastlanmadık şekilde kibar, romantik ve yakışıklıydı… Belki bu nedenle ağa karakteri olarak en akılda kalan isimlerden biri oldu.

Zerda – Şahin Ağa

Türk dizilerindeki ağalar

Bir zamanların en çok konuşulan dizilerinden biriydi Zerda. Ece Uslu ve Yavuz Bingöl öyle bir uyum yakaladılar ki, dizi daha ilk bölümden popüler oldu. Zerda ve Şahin Ağa’nın aşkı ana konu olsa da, en çok konuşulan isim, sahibi olduğu topraklarla uğraşmak yerine, etrafındaki kadınların problemlerini çözmeye çalışan Şahin Ağa’ydı.

Beyaz Gelincik – Ömer Ağa

Türk dizilerindeki ağalar

Aşk, entrika ve töreler arasında geçen bir hikayede Ömer Ağa eşi Ceren’i o kadar çok seviyordu ki, ağadan öte “aşık adam” olarak zihinlerde yer etti. Adana’nın bereketli topraklarının fon olarak kullanıldığı Beyaz Gelincik dizisindeki Ömer Ağa karakteriyle hafızalara kazınan isim tabi ki Erkan Petekkaya’ydı ki, bu dizi usta oyuncunun kariyerinde önemli bir basamak oldu.

Asi – Cemal Ağa

Türk dizilerindeki ağalar

2013 yılında hayatını kaybeden duayen oyuncu Tuncel Kurtiz’in dizi geçmişi, genç karakterlere akıl vermekle yükümlü olan rollerle dolu. İşte onlardan biri: Asi dizisinde canlandırdığı Cemal Ağa… Türk dizilerinde yer alan belki de en akıllı, en bilgili ağa karakteriydi Cemal Ağa. Öyle töreleri, gelenekleri kendi çıkarlarına göre kullanan biri değil, tam bir bilgeydi. Bu nedenle çok sevildi.

Muhteşem Yüzyıl – Sümbül Ağa

Türk dizilerindeki ağalar

Ve gelelim şimdiye kadar izlediklerimizin çok dışında bir ağa tiplemesine. Gözlerine sürme çeken, kulağına küpe takan, raks eden bir ağa: Muhteşem Yüzyıl’ın Sümbül Ağa’sı. Selim Bayraktar’ın canlandırdığı Sümbül Ağa, Muhteşem Yüzyıl’da haremden sorumlu ağaydı. Nevi şahsına münhasır bir karakterdi. Üstelik dizinin sonunda hayatta kalmayı başaran nadir isimlerden biriydi. Diğer ağalardan biraz farklı da olsa, sonuçta adının sonuna “ağa” ünvanını almayı başarmıştı Sümbül Ağa.

Türk dizilerinin en kötü karakterleri

Türk dizilerinin en orijinal karakterleri