Türkiye’nin en köklü futbol takımlarını listelemek istediğimizde karşımıza çıkan, takımlar spor tarihimizin gururla yazdığı spor kulüpleri oluyor. Türkiye’de yüzlerce futbol kulübü faaliyet gösteriyor. Profesyonel ve amatör olarak her kulüp kendi liglerinde mücadele ediyor.

Türkiye'nin En Köklü Futbol TakımlarıŞu anda Süper Lig’de 18, PTT 1.Lig’de 18, Spor Toto 2.Lig’de 34, Spor Toto 3.Lig’de ise 54 kulüp var. 2010’da kurulan Bölgesel Amatör Lig’de ise 160 takım mevcut. Yerel amatör kümelerde ise binlerce futbol kulübü mücadele ediyor.

Kuruluş yıllarına ve taraftar sayılarına göre bu kulüplerden bazıları ise spor tarihimiz açısından çok özel. Ülkemizin en eski kulüpleri Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe. Kuruluş yılına göre 100 yılı geride bırakan bazı kulüplerimizi sizler için derledik…

İşte Türkiye’nin en köklü futbol takımları

Beşiktaş (BJK – Beşiktaş Jimnastik Kulübü): 1903 yılında jimnastik kulübü olarak kurulsa da futbol şubesi 1911 yılında hayata geçmiştir. Siyah Beyazlı renklere sahip takımın tarihte 15 şampiyonluğu bulunmaktadır. Türkiye’nin en köklü futbol takımları arasında 1. sıradadır.

Galatasaray: 1905 yılında Galatasaray Lisesi öğrencilerinden Ali Sami Yen tarafından kurulmuştur. Sarı – Kırmızı renklere sahip kulübün 22 şampiyonluğu bulunmakta. Türkiye’nin en eski futbol takımları arasında 2. sıradadır.

Fenerbahçe: 1907 yılında kurulurken, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan deniz kenarındaki burunun üzerindeki Fener’den adını almıştır. Renkleri Sarı – Lacivert olup 19 şampiyonluğu vardır.

Beykoz: 1908 yılında faaliyete geçmiştir. Renkleri Sarı – Siyah’tır. İstanbul ekibi şu anda Bölgesel Amatör Lig’de mücadele etmektedir.

Üsküdar Anadolu: 1908 yılında kurulmuştur. Renkleri Yeşil – Beyaz’dır. Şu anda 3.Lig’de yer almaktadır.

Vefa: Türkiye’nin en köklü futbol takımları arasında yer alan Yeşil-Beyaz renklere sahip İstanbul takımı Vefa, 1908 yılında kurulmuştur.

MKE Ankaragücü: Başındaki MKE, Ankara’da bulunan Makine Kimya Endüstrisi’nin kısaltılmışıdır. 1910 yılında başkentte faaliyete geçmiştir. Şu anda Süper Lig’de mücadelesini devam ettirmektedir.

Küçükçekmece: İstanbul ekibi 1911 yılında kurulmuştur. Yeşil – Beyazlı renklere sahip olan kulüp, Bölgesel Amatör Lig’de yer almaktadır.

Karşıyaka: İzmir temsilcisi 1912 yılında kurulmuş olup, Kırmızı – Yeşil renklere sahiptir. Şu anda TFF 3. Lig 2. grupta yer almaktadır.

Altay: 1914’te kurulan İzmir takımı, Siyah – Beyaz renklere sahiptir. Yüz yıllık bir geçmişe sahip ekip, şu anda TFF 1. Lig’de mücadele etmektedir.

Sütyenin tarihi

Roma döneminden kalan seks paraları

Sakal ve bıyık neden önemli?

Sünnetin kökeni ya da sünnetin kısa tarihi