Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 20 yaşında. Türkiye’nin bir ay süren, en uzun soluklu tiyatro festivali, bu yıl da 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde başlayacak ve 30 Nisan’a kadar devam edecek. Festival biletleri dün satışa sunuldu ve gece saatlerinde gişe önlerinde bilet almak için kuyruklar oluştu.

Festivalin açılışı, Kübalı Havana Compas Dans Tiyatrosu’nun “Küba, Perküsyon ve Dans” adlı gösterisiyle yapılacak. Küba’nın zengin ritmini sahneye taşıyan Havana Compas Dans Tiyatrosu, İspanyol, Küba ve Afrika-Küba kültürlerinin geleneksel ve modern danslarını birleştirdiği gösterisiyle sahnede olacak.

20. yaşında rekor sayıda oyun var

Festivalde bu yıl Küba’dan “Küba, Perküsyon ve Dans”, İspanya’dan “Best of Yllana” ve “Yalnızlar” adlı oyunlar geliyor. Litvanya’dan “Godos”, Almanya’dan “Tiyatro Delusio”, Slovenya’dan “Peter Kuster” oyunları sahnelenecek.

Adana Tiyatro Festivali, bu yıl yurtdışından 6, yurtiçinden ise 4 devlet tiyatrosu, 4 belediye tiyatrosu ve 15 özel tiyatro ile toplam 30 farklı oyuna ev sahipliği yaparak, bugüne kadarki en yüksek oyun sayısına ulaşacak. Eskişehir Şehir Tiyatrosu “39 Basamak”, Tiyatro Adam “Kafkas Tebeşir Dairesi” ile geliyor. Semaver Kumpanya “Mağrur Fil Ölüleri”, Yolcu Tiyatro “Joko’nun Doğum Günü” ile Adana’da olacak. Mam Art “Kızgın Damdaki Kedi”, Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu “Bir Hayvanat Bahçesi Hikayesi” ile sahneye çıkacak. Tiyatro Keyfi “Çocuk İstiyorum” ve “Gözlerin Ardında Müzikal”, İstanbul Şehir Tiyatroları ise “Sızı” ile geliyor. Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Boyacı”, Seyhan Belediye Tiyatrosu “Asiye Nasıl Kurtulur” ile sahnede olacak. Ankara Devlet Tiyatrosu “Radyo-yu Hümayun” adlı oyunları ve Adana Devlet Tiyatrosu “Ali Baba Ve Kırk Haramiler” isimli çocuk oyunu ile tiyatroseverlerle buluşacak.

Alternatif tiyatro grupları

Festival, bu yıl da Türkiye’nin farklı illerinden genç sanatçıları desteklemeyi ve sahnesinde alternatif tiyatro gruplarına yer açmayı sürdürüyor. “Ankara Devinim Tiyatrosu” Ben Frida Kahlo, B Planı “Tac’ın Nöbetçileri” ile festivalde olacak. İsimsiz Sahne “Ortanca”; Bam Tiyatro “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin”; Sand Area “Söz”; Tiyatro Kast “Artık Sığınağın Kalmadı” oyunlarıyla geliyor. Performans Tiyatrosu “Kırık Bebek Ve Diva”, Shakespare ve Müzik Tiyatrosu “Shakespeare Perisi” ve Sahne Daktilo “Posta” adlı oyunlarıyla festival programında yer alıyor.