‘Ünlüler nasıl keşfedildi?’ sorusu zaman zaman merak ettiğimiz sorulardandır. Bazı ünlülerinin keşfedilme öyküleri filmlere konu olacak kadar ilginç! Şöhretin keyfini süren birçok ünlü bugünlere kolay gelmedi! Sahneye çıkabilmek için konser konser gezenler, albüm çıkarmak için prodüktörlerin kapısında bekleyenler, tezgahtarlık yaptığı dükkana gelen ünlü müşteriye sesini dinletenler! İşte Türkiye’nin yakından tanıdığı ünlülerin keşfedilme hikayeleri…

Tarkan

Pop müziğin zirvesindeki isim Tarkan annesi Neşe Tevetoğlu’nun “İstanbul seni yer oğlum” uyarılarına aldırmadı. İstanbul’un yolunu tuttu ve soluğu Unkapanı  ve Etiler’deki plakçılarda aldı. Sonunda bir plak şirketinin sahibi olan Mehmet Söğütoğlu, Tarkan’daki ışığı fark etti ve Tarkan’a şöhretin kapılarını araladı!

Beren Saat

Başkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitiren Beren Saat’in asıl amacı akademik kariyer yapmaktı. Ünlü oyuncu yakın çevresinin desteğiyle Türkiye’nin Yıldızları yarışmasına katıldı. Yarışmayı birinci değil ikinci olarak tamamlayan Beren Saat sayısız projede yer aldı ve şöhret merdivenlerini emin adımlarla tırmandı!

Tülin Şahin

Ünlü manken Tülin Şahin, 14 yaşında Danimarka‘daki bir hamburgercide keşfedildi. Ünlü bir fotoğrafçı, onun tek kare fotoğrafını çekip modellik yarışmasına gönderdi. Şahin, yarışmada birinci oldu ve bir anda dikkatleri üzerine çekti.

Necati Şaşmaz

Asıl mesleği turizmcilik olan Necati Şaşmaz eğitimini yurt dışında tamamladıktan sonra Ankara’da sigorta acentesi açtı. Çok geçmeden İstanbul’da Osman Sınav‘la bir iş görüşmesinde buluştu. Bir yapımın senaryo ekibinde yer alacağını sanıyordu, Sınav’ın “Bir dizide seni başrol düşünüyorum” teklifini kabul etti, hayatı değişti.

Fahriye Evcen

‘Ünlüler nasıl keşfedildi?’ sorusunun Fahriye Evcen için yanıtı “Oya Aydoğan sayesinde” olacaktır… Ünlü oyuncu Evcen, Almanya’dan tatil için Türkiye’ye geldi ve oyuncu oldu. Tatil için geldiği Türkiye’de Oya Aydoğan’ın programına seyirci olarak katılan Fahriye Evcen; Aydoğan’ın kendisini yapımcı İbrahim Mertoğlu ile tanıştırmasıyla şöhretin kapısını araladı!

Sibel Can

Küçüklüğünden beri gazinolarda sahnelere dansöz olarak çıkan Sibel Can hep şarkıcı olma hayalleri kuruyordu. Hayran olduğu Muazzez Abacı‘yla konuşmanın planlarını yapıyor ama bir türlü başaramıyordu. Bir gün Abacı sahnedeyken ona elini sallayıp şarkı söylemek istediğini söyledi. Ve ilk sınavı başarıyla geçti. Abacı da Sibel Can’ı plakçılara tavsiye etti…

Kıvanç Tatlıtuğ

Ünlü oyuncunun aklı fikri basketboldaydı ve tek hayali NBA‘de basketbol oynamaktı.
Ancak sakatlanması tüm hayallerini suya düşürdü. Annesi, Beylikdüzü’ndeki bir marketin camında manken aranıyor ilanını görünce, Tatlıtuğ’un bir fotoğrafını gönderdi ve Kıvanç Tatlıtuğ’un mankenlik hayatı başlamış oldu…

Hande Yener

Hande Yener, hayali olan şarkıcılığı gerçekleştiremeyince bir mağazada tezgahtarlığa başladı. Yener’in hayatı, çalıştığı mağazaya Hülya Avşar‘ın gelmesiyle değişti. Avşar onu keşfettikten sonra Hande Yener Sezen Aksu’yla çalışmaya başladı.

Sertab Erener

Üniversiteden mezun olduktan sonra çeşitli gruplarda ve Sezen Aksu‘nun yanında vokalistlik yaparak profesyonel müzik yaşamına başlayan Sertab Erener, 1990’ların başında Sezen Aksu’nun desteğiyle adını duyurmaya başladı.

Ufuk Bayraktar

Ünlü yönetmen  Zeki Demirkubuz, Bayraktar’ı babasının Cihangir’deki kahvesinde çalışırken fark etti. Bir gün kahvede otururken de genç adamı yanına çağırıp “seninle konuşmak istiyorum” dedi. Babası başlarda oyuncu olmasını istemese de sonunda Demirkubuz onu da ikna etti. Böylece Ufuk Bayraktar Zeki Demirkubuz’un yönettiği Bekleme Odası filmiyle oyunculuk kariyerine ilk adımı attı…

Ebru Gündeş

Konfeksiyon işçisiyken sesinin güzelliğiyle tanınan Ebru Gündeş, bir rastlantı sonucu ünlü oldu. Bir tanıdığı onu Neşe Demirkat’a götürünce müzik piyasasına girdi ve başarı basamaklarını hızla tırmandı.

Burcu Güneş

Aslında bir müzisyen kızı olan Burcu Güneş de keşfedilmek için hayli çaba harcayanlardan.
Ünlü şarkıcı demo kaset kaydını Garo Mafyan‘a gönderdi. Garo Mafyan, Burcu Güneş’in sesine hayran kaldı ve “Hemen İstanbul’a gel” diyerek Güneş için şöhretin kapılarını araladı.