Guguk Kuşu, AmadeusAydaki Adam ve Hair gibi birçok unutulmaz filmin yönetmenliğini de yapan Oscar ödüllü usta yönetmen Milos Forman hayata veda etti.

86 yaşında yaşamını yitiren Çekoslovak asıllı Amerikalı usta film yönetmeni Milos Forman’ın 1975’te çektiği Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) ve 1984’te yönettiği Amadeus filmleri ona En İyi Yönetmen Akademi Ödülü’nü getirmiş; “Skandalın Adı Larry Flynt” filmiyle de bu ödüle aday gösterilmişti.

Milos Forman

Milos Forman Kimdir?

Amerikalı film yönetmeni, senarist, aktör ve akademisyen olan Milos Forman, Çekoslovak göçmenidir. 1932’de Çekoslovakya’da doğan ünlü yönetmen 1951-1956 yılları arasında Prag’daki Müzik ve Dramatik Sanatlar Akademisi ile Film Akademisinde (FAMU) eğitim gördü. Forman, annesini ve babasını II. Dünya Savaşı sırasında Nazi soykırımında kaybetmişti.  Usta yönetmen, Çekoslovakya’nın Sovyetler Birliği‘nin kontrolü altında olduğu komünist dönemde, “Prag Baharı” olarak adlandırılan kısa reform ve özgürlük döneminin Sovyet ordusunun müdahalesiyle kesilmesinin ardından ülkesini terk ederek ABD’ye iltica etmişti.

Milos Forman ve sosyalizm

Forman bu ilk filmlerinde sosyalist sanat kavramının ifadeleri olarak benimsendi. Mevcut şartlar Forman’ı Çek Yeni Dalgası’nın tartışmasız yıldızı haline getirdi.

ABD’ye iltica ettiği ilk yıllarda Hollywood‘daki stüdyo sistemine adapte olmakta zorluk çeken Forman, ilerleyen yıllarda “Guguk Kuşu” ve dünya müzikal tarihine yön veren Mozart‘ı anlattığı “Amadeus” filmleriyle iki kez En İyi Yönetmen Oscarı’nı kazanmıştı. Forman, ünlü Broadway müzikalinden sinemaya uyarlanan “Hair“, komedyen Andy Kaufman‘ın hayatını anlatan “Aydaki Adam” ile İspanyol ressam Francisco Goya‘nın hayatından bir kesitin anlatıldığı “Goya’nın Hayaletleri” gibi gişe başarısının yanı sıra sinema eleştirmenlerinin de takdirini toplayan filmlere imza atmıştı.

Milos Forman