Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği‘nin çıkardığı ve adını Cemal Süreya’nın 1958’de yayımlanan ilk şiir kitabından alan Üvercinka dergisinin Şubat 2019 tarihli 52. sayısının kapak konusu Kemal Tahir

Süreyya Berfe’den şiirlerin de yer aldığı Üvercinka’nın Şubat sayısında Selahattin Bağdatlı, Kemal Tahir’e dair incelemesinde yazar üstüne çok yönlü bilgi ve değerlendirmeye yer verirken geniş bir kaynakça da sunuyor. İkinci Yeni’ye polemik söylemiyle yönelen Osman Çutsay’a göre Türk şiiri, “İkinci Yeni sonrasında bir patlama” gerçekleştiremedi. Barış Erdoğan, Cemal Süreya’nın dizelerinden yola çıkarak, Çingeneler hakkında zengin bir metin veriyor. Cem Bayındır, yazısında Jack London’un serüven dolu yaşamıyla yapıtları arasındaki ilişkiyi sorgularken; Halit Payza, Austen ve Brontë üzerinden klasiklere yönelik bozma girişimini irdeliyor. Dergide Cezmi Güntay bu bağlamda Sabahattin Ali’ye ticari yaklaşımın gerisinde yatan politik niyetlere ışık tutuyor.

Halûk Cengiz, okurların karşısına bu kez bir denemeyle çıkarken; Gazanfer Eryüksel, Düş ve Rüya kavramlarındaki farklı içeriğe dikkat çekiyor. Olcay Bağır, yazısında Âdem’le Havva’dan günümüze söylencelerdeki elma izlerini gösteriyor.

Tuğrul Çutsay, Cumhuriyet’ten 1940’lara Türk Resmi’ne özgün bir bakış ve değerlendirme getirirken; Veysel Boğatepe, okuru “hac olayı” üstüne düşünmeye yöneltiyor. Abdullah Şevki, Günay Güner’in eleştirisini eleştirirken; Ömer Demircan, Andımız’a yönelik sataşmaları tarihsel silsile içinde çürütüyor. Musa Kaplan’ın “Türkiye’deki tek Ermeni köyü: Vakıflı”yı öykü tadında anlattığı dergide, Nevra Bucak ve Nazmi Bayrı okura kısa ve çarpıcı öykülerle yöneliyor; Aydan Ay’sa robotların günlük yaşama sokulmasının yankılarını şaşırtıcı bir mizahi söylemle işliyor. Kapakta, “dijital teknolojinin sıfır maliyetli bilgi getirdiği” yolunda Batı’da uç veren tartışmalara ironik bir eleştiri getiriliyor.

Şiirler

Dergide Zühal Tekkanat ve Turgut Tan’ın günlüklerinin yanı sıra Seyyit Nezir Aralık ayında yitirdiğimiz Atakan Saygı Yağmurdereli üstüne anılarını aktarıyor. Bu sayıda Ahmet Tığlı, Ahmet Üresin, Altay Taşkın, Barış Erdoğan, Elif Sorgun, Fatma Başural, İbrahim Ağören, Mehmet Sadık Kırımlı, Mehmet Tektemur, Melahat Babalık, Mustafa Emre, Mustafa Günay, Nurcan Çelik, Remzi  Çatak, Sevim Yazar, Seyyit Nezir, Yusuf Ziya Bozdoğan ve Zeki Gümüş şiirleriyle katkı veriyor.

Ayrıca Üvercinka Dergisi şubat sayısını bayilerde bulamayan okurlar semt kitabevinin emekkitap.com‘a ya da odaTV‘ye sipariş vermesini isteyerek kargo ücreti ödemeden dergiyi edinebilirler.