Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği‘nin çıkardığı Üvercinka dergisinin Nisan 2019 tarihli 54. sayısı çıktı.

Süreyya Berfe’nin Dünya Şiir Günü Bildiri’siyle açılan Üvercinka’da bu ay şairin son şiirleri de yer alıyor. Aynı sayfada Ayten Demirağ, Nurcan Çelik ve Nisa Leyla’nın; ilerleyen sayfalarda Turgut Tan, Elif Sorgun, Mehmet Tektemur, Nuray Gök Aksamaz, Dağhan Dönmez, Semiha Taş Özenç, Uğur Olgar, Ömer F. Karabey, Damar Orhan Özgül, Neval Savak, Ahmet Üresin, Melahat Babalık, Hızır İrfan Önder ve Çukurova Dörtlüsü’nün ürünleriyle dergiye iyice şiir kokusu sinmiş…

Resim eleştirmeni Fatma Batukan Belge, “Küresel sanat Venzuela’da ABD korosuna katıldı” yazısında, devrimci işlevinden kopan sanatın düştüğü durumu irdeliyor. Derginin “Barut Islanmadı” başlıklı kapak yazısında Marx’ın felsefesinin sanatsal yüklemi, genç felsefeci Kağan Kahveci’nin Öteki Baykuş’taki derinlikli anımsatma yazısı üzerinden vurgulanıyor. Seyyit Nezir, postmodern bulandırma ve silme girişimlerinin tozunu silkeleyerek yeniden işe koyulan genç felsefecilerin umut felsefesini çağıran “Öteki Baykuş” dergisiyle atılımına dikkat çekiyor. Andaç Yazlı, Faulkner’dan Proust’a, Harvey’e açılan incelemesinde edebiyat ve “umut mekânları” arasındaki çarpıcı ilişkilere ışık tutarken; Barış Erdoğan, “Tesadüf Çiçekleri”yle edebiyatta tesadüfün yerini tartışıyor.

Ömer Demircan, “Sümer’den mi, Grek’ten mi?” başlıklı çalışmada, yerli araştırmacılara iğneyi, Batılılara yine çuvaldızı batırıyor. Selahattin Bağdatlı, tiyatromuzun büyük ustası Muhsin Ertuğrul’u ölümünün 40. yılında bütünlüklü olarak ele alıyor. Turgut Bağır, “Tiyatroda Çatışma Olgusu Üzerine” makalesinde, yerli ve yabancı kaynakları irdeliyor. Olcay Bağır, Yaşar Kemal üstüne saptamaları “otuz iki kısım tekmili birden” sergilerken; Cem Bayındır, bilimkurgu edebiyatının unutulmazlarına dikkat çekiyor.

Halûk Cengiz, “Şu Ada Senin, Bu Ada Benim” başlıklı kap samlı denemesinin ilk bölümünde “ada ile yaratıcı edebiyat ve kültür arasındaki ilişkileri sorguluyor. Abdullah Şevki, “Toplumumuzda Şeref / Şerefsizlik, Onur ve Kadın” ilişkisini dair toplumsal değerleri masaya yatırıyor. Yıldız Tümerdem, “Aldırma Gönül Taş Duvarlara” yazısında, yükselişe geçen umudun geçmişten gelen izlerini anımsatıyor. Turgut Tan ve Zühal Tekkanat’ın günlükleri sürüyor.

Bu sayıda, Tuğrul Çutsay, “1940’larda Türk Resmi ve Esin Kaynakları” adlı kapsamlı incelemesinin ikinci bölümünü sunarken; Van Gogh ve Kuzen Mauve yazısıyla Halit Payza, dergide yer alan resim konulu yazılara yeni bir boyut veriyor.

Aydan Ay, “Karınca ile Adam” öyküsünde, teknolojik gelişmenin bütün bir yaşama yönelttiği tehdidi şaşırtıcı ve yalın bir ironiyle sergilerken; Beyazıt Kahraman ve Seyyit Nezir, Erol Ertuğrul’un “Şiir Dostlarım” kitabını, Leyla Şahin’se Fügen Kıvılcımer’in “Karanlık SIĞ’mıyor Geceye” kitabını değerlendiriyor.

Okurlar dergiyi semt kitapçısının emekkitap.com’a sipariş etmesini isteyerek edinebiliyor.