Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği‘nin çıkardığı Üvercinka dergisinin Mart 2019 tarihli 53. sayısı çıktı.

21 Mart Dünya Şiir Günü nedeniyle şiirin öne çıktığı derginin Mart sayısında Barış Erdoğan, okuru şiirin yurdunda keyifli bir geziye çıkarıyor. Abdullah Şevki, “Kurgunun İşleyişi”; Nuray Gök Aksamaz, “Şiir Tasarımı” yazılarıyla kurgu ve tasarım sorunlarını ele alırken, “Kurgubozum İlkesi ve Şiir” başlıklı kapak yazısında, “şiirsel gerçekliğin evrensel ritmi”nin kapitalist pazar ve teknoloji tarafından yok edilişi irdeleniyor.

Feyziye Özberk, “Nâzım’ın Özeleştirisi” yazısında, “Putları Yıkıyoruz” kampanyasını daha sonra yurtdışında yıllarda farklı değerlendirmesini anımsatıyor. Cem Bayındır, Fahri Erdinç’in “Kalkın Nâzım’a Gidelim” kitabından yola çıkarak anılar ışığında ilginç saptamalarda bulunuyor.

Seyyit Nezir’in çeşitli dergi ve etkinliklerde 100. yılında anılan İlhan Berk’e bütünlüklü bir giriş niteliğindeki yazısına da yer verilen dergide Kemal Bek, Cemal Süreya’yı “Kars” şiiri üzerinden tartışırken, Selahattin Bağdatlı da “Gündelik Dilin İmgeyle Kesiştiği” bağlamda şaire ilişkin saptamalarını veriyor.

Yelda Karataş’ın “Önce Şairleri Vururlar” bildirisinin anımsatıldığı Üvercinka’da; Gülümser Çankaya’nın “Mektupta Şiir Var” kitabı ışığında ünlü şairlerin gençlere derslerle yüklü önerilerini Önder Çolakoğlu ele alıyor. Dergi, 26 Ocak’ta yaşamını yitiren Duygu Gündeş’in çevirilerinden örneklerin yanı sıra, aralarında Elif Sorgun, Mehmet Sadık Kırımlı, Fatma Aras, Mehmet Tektemur, Gülderen Canyurt, Günel Altıntaş, Mustafa Günay, İnci Ponat, Mustafa Emre, Nurcan Çelik, Seyyit Nezir, Yelda Karataş, Tarık Günersel, Şenol Gürel, Turgut Tan, Zafer Yalçınpınar,Zeki Gümüş’ün de bulunduğu 25 şairimizin şiiriyle zenginleşiyor; şair Ahmet Emin Atasoy, Bulgar şiirinin genç yeteneklerinden güçlü örnekler sunarak derginin bu sayısındaki şiirsel ivmeyi daha bir öne taşıyor.

Bağdatlı’nın Anton Çehov üzerine didaktik notlarının da sunulduğu dergide Aydan Ay, “Sahibinden Satılık Radyo” öyküsüyle insanın iç dünyasına ilişkin gizleri aralıyor. Halûk Cengiz, “Homurdanmalar”la yine her anlamda kışkırtıcı edebî yaklaşımlar ve ilginç bir ortam sergilemesi getiriyor. Günay Güner, Abdullah Şevki’yle polemiğini sürdürürken; Müzeyyen Susar, Doğu Perinçek’in “Gönül Defteri” kitabını değerlendiriyor. Zühal Tekkanat ve Turgut Tan’ın günlükleriyle sanat ve kültür haberleri dergiye bir başka canlılık sağlıyor.

Şiirseverler dergiyi semt kitapçısının emekkitap.com’a sipariş etmesini isteyerek edinebiliyor.