“Sözün Hakikatle Buluşma Yetisi” başlıklı kapak yazısıyla açılan Üvercinka, Haziran 2019 tarihli 56. sayısında yine güncel ve kalıcı olanı derinlikli olarak içeren yazılarla okurun karşısında… Celil Denktaş, her haziranda coşkulu devrimci kişiliğiyle anmayı ihmal etmediği Che’yi, bu kez Guillén’in görkemli şiiriyle anıyor. Osman Çutsay, yazar Erdal Öz’ü bir korku jeneratörü olarak irdeleyen otopsi yazısıyla okuru çarpıcı sonuçlara ulaştırıyor. Yelda Karataş, 5. ölüm yıldönümü vesilesiyle Sait Maden’i şairliği ve çevirmenliğiyle “bir şiir dervişi” niteliğiyle ele alırken; Ali Özpalanlar, Halit Özboyacı’nın şiir serüvenini okura taşıyor. İsmail Aydın, Süreyya Berfe’ye ilişkin bir anısını şiirsel bir denemeyle yansıtıyor.

Barış Erdoğan, “Salkım Saçak Mutluluklar, Kitaplar” yazısında, “okurun içine mutluluk anahtarı düşürürken”; Mehmet Sadık Kırımlı, “Yazın Sanatında Eleştiri Gerekli mi?” yazısıyla edebiyat sepetinden sorular sarkıtıyor.

Dergide bu ay felsefe, Andaç Yazlı’nın Althusser; Saime Ay’ın Ali Şeriati yazılarıyla ağırlanıyor. Ömer Demircan, “Türkçenin Başına Örülen Çoraplar” yazısında, saptama ve yorumlarını Turhan Selçuk’un karikatürü eşliğinde sergiliyor.

Tuğrul Çutsay’ın “Modern Türk Resmine Sanat Akımları” ve Halûk Cengiz’in edebiyatta adayı anlatan dizi yazısı ilginç saptamalarla sürüyor. Halit Payza, Notre Dame yangınından yola çıkarak okuru Hugo’ya ve kimi tarihsel olaylara gönderiyor. Cem Bayındır, Türk yazınında rüşvet konusunu şiir alıntılarıyla destekleyerek rüşvetin güncelliğini hiç yitirmeyişine anımsatmalar getiriyor. Yıldız Tümerdem, “Anadolu Toprağından Selam” yazısındaki anıları; Zühal Tekkanat ve Turgut Tan’ın günlükleri yine keyifle okunuyor. David Harvey’in yapay zekâya bakışını yansıtan haber, kapitalizmin en önemli tehdidine karşı uyarıcı bilgiler içeriyor.

Aydan Ay’ın “Divane Angut” öyküsü, insanlara özgü toplumsal bir ruh hali olarak bildiğimiz melankoliyi kuşların yaşamındaki gözlem ve bilgilerden yola çıkan genetik yorumlara açıyor.

Dergide bu ay Halit Özboyacı’nın yanı sıra Mecit Ünal, Uluer Aydoğdu, Mehmet Sadık Kırımlı, Yelda Karataş, Turgut Tan, Selami Şimşek, Elif Sorgun, Mehmet Tektemur, Gazanfer Eryüksel, Ogün Hakan, Mustafa Günay, Çağın Özbilgi, Eşref Karadağ, Ahmet Üresin, Gülçin Yağmur Akbulut şiirleriyle bütünlüyor.

Ayrıca Üvercinka’yı bayilerde bulamayan okurlar semt kitabevinin emekkitap.com‘a ya da odaTV‘ye sipariş vermesini isteyerek kargo ücreti ödemeden dergiyi edinebilirler.