Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği‘nin yayını Üvercinka’nın Ekim 2019 tarihli 60. sayısında “sanal ortamda sanat” konusu kapakta irdeleniyor; Emrah Sönmezışık, konuyu özne ve sanat zemininde ele alırken, şiirin teknolojisini biçim ve içerik yönünden farklı bir bağlamda ele alıyor. Mehmet Akkaya, konuyu halk ve sanat ilişkisi çerçevesinde tartışırken; Seyyit Nezir, Teknolojik Ortaçağ’da sanata distopik düzlemde yer arıyor; kitap eklerine bir eleştiri de yer alıyor dergide. İsmet Alıcı, kitap eklerinin okura reklam pazarladığını ortaya koyuyor.

Mecit Ünal, Kaz Dağları’nda süregiden hesaplaşmayı, yeni eylemler arifesinde keskin ve aydınlık çizgilerle netleştiriyor.

Barış Erdoğan, Babür’lenmek denemesinde okura yine keyifli dakikalar armağan ederken; Halit Payza, Saramago’da Kardeş Katli ve Kurban” yazısında okuru mitolojiden sanat ve politikaya geniş bir çizgende düşündürüyor; Olcay Bağır, Yalanın İcadı’nda konuyu sinemaya açılarak inceliyor.

kitap

Hüseyin Alemdar’ın Ahmed Arif üzerine duygu yüklü değerlendirmesini, Müzeyyen Susar’ın İkinci Yeni şairlerinden yola çıkarak çocukları anlatan dizeler ve anılarla ördüğü Üç Çocuk Üç Anı yazısı iliyor. Halûk Cengiz, edebiyatta ada izleğini ele aldığı, zevkle okunan Şu Ada Senin Bu Ada Benim denemesinin son bölümünü sunuyor.

Ömer Demircan, Türkçe Sözlük’te Uçtu Uçtu Oyunu yazısıyla dilimizin sorunlarını ele almayı sürdürürken; İsmail Aydın, Server Tanilli’ye Armağan yazısında, Seyyit Nezir’in şiirinden yola çıkarak, unutulmuş bir olayı anımsatıyor.

kitap Şiirler ve öyküler

Celal İlhan’ın Aynalar; Nazmi Bayrı’nın Otelden Ayrılış, Metin Aykan’ın Hoşgörü öykülerinin yanı sıra Adnan Gümüş’ün Nevrozdaki Ülke başlıklı röportaj ve günlük bileşkesinden oluşan ürünleri; Zühal Tekkanat, Turgut Tan ve Duran Aydın’ın günlükleri; Işıl Madak Kaya ve Cem Bayındır’ın, şiirsel metinleri; Altay Taşkın, Ayten Demirağ, Barış Erdoğan, Damar Orhan Özgül, Elif Sorgun, Fatma Aras, Mehmet Sadık Kırımlı, Mustafa Alagöz, Mustafa Emre, Mustafa Günay, Remzi Çatak, Sabahattin Yalkın, Selami Karabulut, Servan Erdinç, Sevim Yazar, Turgut Tan, Yusuf Ziya Bozdoğan, Zeki Gümüş’ün şiirleri zenginleştiriyor.

Ayrıca Üvercinka’yı bayilerde bulamayan okurlar semt kitabevinin emekkitap.com‘a ya da odaTV‘ye sipariş vermesini isteyerek kargo ücreti ödemeden dergiyi edinebilirler.