Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği‘nin çıkardığı Üvercinka dergisinin Ağustos 2019 tarihli 58. sayısında şairler üstüne sayfalar geniş yer tutuyor. Hüseyin Alemdar, Turgut Uyar’ı; Yelda Karataş, Can Yücel’i; Zafer Yalçınpınar, Ece Ayhan’ı özgün yaklaşımlar ve yoğun belirlemelerle okura anımsatırken, Seyyit Nezir ve Dağhan Dönmez şiirimizdeki postmodern yönelimlerin Küçük İskender şiirinde ulaştığı eğriyi yakalama çabasında…

Nuri Demirci’nin destansı soluk taşıyan ama her dizesi lirik bir dirimle yüklü Kuytu Divan adlı uzun şiirinin VIII. ve son bölümüyle açılan Üvercinka’da bu ay Barış Erdoğan, söylem konusunu farklı yorumlardan gelerek keyifli ve bir o kadar da ufuk açıcı noktalara taşıyor. Adnan Gümüş, “Mahalsiz Mahal Halleri”nde 40 yıl öncesinin Adana’sından bugüne yersiz yurtsuz ve göçebe yaşamları romancı gözlemiyle yansıtıyor.

Mustafa Günay, Afşar Timuçin’in edebiyata felsefe açısından bakışının ürün ve yapıtları üzerindeki yansıma ve sonuçlarını irdeliyor. Cem Tümer, Mehmet Seyda’nın; Cem Bayındır, Mustafa Şekip Tunç’un; Aydın Ergil, Tuncer Cücenoğlu’nun; Seyyit Nezir, Neyzen Tevfik’in; Kürşat Yıldız, edebî kişiliğinde politik tavrının etkisini vurgulayarak Demirtaş Ceyhun’un belirgin yönlerini ele alıyorlar.

Almanya’da taksi şoförlüğü yapan Selçuk Ülger, iş anıları ve izlenimlerindeki kimi çarpıcı sanatsal ve kültürel kesişmeleri “Zweig’ın İzlerinde Viyana Turtası”nda ustalıklı bir anlatımla veriyor. Celal İlhan, bu ayki öyküsünde, emek dünyasının katı gerçeklerini bir kırbacın acımasız esnekliğiyle duyumsatıyor. Olcay Bağır, Akira Kurosawa’dan ilginç ayrıntılar getirdiği yazısında, okuru sinemanın büyülü dünyasında küçük bir gezintiye çıkarıyor.

Üvercinka’nın kapak yazısında evrenin ve tarihin aynı yasalarla öznesiz bir süreçte yinelenerek ilerlediği savının politik sonuçlarına, kuramdan eyleme olası yanılsamalarına dikkat çekiliyor. Halit Payza’nın Einstein’ın Büyük Yanlışı yazısı ile Mehmet Akkaya’nın “Hegel’in ve Marx’ın Özgünlüğü” yazıları, konuya temel sağlamakla kalmıyor, bilimsel, felsefi ve sanatsal (BFS) zeminlerde yeni açılım olanakları sunuyor.

Dergi; Zühal Tekkanat ve Turgut Tan’ın günlüklerinin yanı sıra, genç yeteneklerle ustaların buluştuğu duyarlık zenginliğini sergileyen şiirlerde, tüm hayatı yine türkü tadında yükleniyor.

Üvercinka dergisini bayilerde bulamayan okurlar, semt kitabevinin emekkitap.com‘a ya da OdaTV‘ye sipariş vermesini isteyerek kargo ücreti ödemeden dergiyi edinebilirler.