Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği’nin yayın organı olan Üvercinka,  Ocak 2020 tarihli 63. sayısı ile raflarda yerini aldı. Bu sayısında usta şair Cemal Süreya’nın 30. ölüm yılı nedeniyle Üvercinka’nın kapağında usta şairin “Uçurumda Açan” şiirinden yola çıkılarak, “Yurdumsun ey uçurum” teması işleniyor.

Süreya’nın Günel Altıntaş’a Ankara’dan yazdığı ve “Papirüs için zemin var mı?” başlığıyla sunularak ilk kez yayımlanan mektuplarda, şairin Türkiye Yazıları’nın çıkışından hemen birkaç sayı sonra dergiden ayrılışının burukluğu gözleniyor.

Dergide Barış Erdoğan, “Söz İkliminin Samuray’ı”; Mustafa Karadeniz, “Cemal Süeya Şiirinde İroni ve Humor”; Seyyit Nezir, “Aşkın Misillemesi”; Ali Kandaz, “Lokman Şair”; Olcay Bağır, “12 Başlıkta Cemal Süreya” yazılarında usta şairi birçok yönüyle irdeliyor.

 

Halit Payza’nın kaleminden Nâzım ve Necip Fazıl

Halit Payza, “Cumhuriyet Şairi Olmak” yazısında Nâzım Hikmet ve Necip Fazıl karşıtlığını tartışırken; Cezmi Güntay, kültür sanat haberlerine yer verdiği “Karatren” başlıklı köşesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Necip Fazıl Ödülleri”ndeki konuşmasının yanı sıra, CSKSD Yönetim Kurulu’nun Kadıköy Belediye Bşk ve Kültür Md ile görüşmelerine yer veriyor. Demirtaş Ceyhun’un 10. ölüm yıl dönümü nedeniyle BMKM’de Sencer Karacalıoğlu yönetiminde düzenlenen anma etkinliği haberiyle yola devam eden Karatren, bu ayki yolculuğunu YKY’de çıkan “Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar” kitabı ve Osman Çutsay’ın yönettiği Avrupa Kültür dergisinin tanıtımıyla noktalıyor.

Uluer Aydoğdu, “Şöyle Kalp İrisi Bir Mana Taneciği” denemesinde edebiyat ve bilimin örtüşmesinden çarpıcı kesitler sunuyor. Mehmet Sadık Kırımlı, “Ahmet Erhan Şiirinde Ölüm İzleği”; Duran Aydın, “Yalanlara Selam Olsun”; Adnan Gümüş, “Adana Dar Çukurova Fazla”; Işıl Madak Kaya, “Dertkovan” yazılarıyla dergiye çeşitlilik katarken; Günay Güner, “Anılarda Bir Memur” ve Fügen Kıvılcımer, “Hadi” öyküleriyle; Nusret Karaca, Ufuk Yaltıraklı ile felsefe söyleşisiyle; Turgut Tan, “Anı-Günlükler”de okuru farklı okuma deneyimlerine taşıyor.

Şiirlerle Üvercinka

Üvercinka 63. sayısıÜvercinka dergisinin 63. sayısı birçok değerli şiire de ev sahipliği yapıyor. Ahmet Üresin, Altay Taşkın, Çavlan Gençer, Fatma Aras, Fatma Başural, Gazanfer Eryüksel, Gönül Tokayeva, Gülderen Canyurt, İhsan Topçu, Mehmet Sadık Kırımlı, Mehmet Tektemur, Melahat Babalık, Sevim Yazar, Seyyit Nezir, Süreyya Berfe, Turgut Tan, Uluer Aydoğdu dergiye şiirleriyle katkı veriyorlar.

Öte yandan içinde derginin 2019 yılı (51 – 62) sayılarının bulunduğu, 160’ın üstünde yazar ve şairin ürünleriyle yer aldığı 5. cilt de satışa sunulmuş olup emekkitap.com’dan istenebilmektedir.

Cemal Süreya 30. ölüm yıl dönümünde anıldı