“Woody Allen Dizi Çekseydi Nasıl Olurdu?” sorusu üzerine teorik cevaplar üretip varsayımlarda bulunabilirdik. Ancak buna hiç gerek yok çünkü Woody Allen, zaten bir dizi çekti ve dizinin bütün bölümleri çoktan yayımlandı. Crisis in Six Scenes’e (“Altı Sahnede Kriz” diye çevirebiliriz) dair araştırma yaparken, bazı sitelerde diziyle ilgili bilgilere denk geldim. Bu bilgilerden birini paylaşmak gerekirse; dizi hakkında şöyle bir haber yapılmıştı: “Woody Allen ilk kez dizi çekti”. Oysa bu ifade yanlıştı. Doğru bilgi için Allen’ın dizi tarihçesine bir göz atalım.

Woody Allen ve dizileri

Woody Allen dizi

Woody Allen’ın, sinema sektörüne girişi dizilerle olmuştur.

  • The Colgate Comedy Hour (1950-1955): Romantik-komedi türündeki dizinin resmî listesinde ismi geçmese de yazarlarından biri olmuştur.
  • Stanley (1956-1957): Pek az kişi tarafından bilinen komedi türündeki dizinin yazarlığını yapmıştır.
  • General Electric Theater (1953-1952): Komedi-drama türündeki dizinin, yalnızca bir bölümünü yazmıştır. O da; 2 Ekim 1960 tarihinde yayımlanan “Hooray for Love” adlı bölümdür.
  • Candid Camera (1960-1967): Komedi programı olarak anılan dizinin, sadece ilk sezonunu yazmıştır.
  • The Garry Moore Show (1958-1967): Aile komedisi türündeki dizinin dördüncü sezonunun 2. ve 3. bölümlerini yazmıştır.
  • The Sid Caesar Show (1963-1964): Yine bir komedi türündeki dizinin kadrosunda adı geçmese de ilk sezonunun yazarlığını yaptığı lanse edilir.

51 sene sonrası…

Woody Allen dizi

1964 yılının ardından tam 51 sene geçer ve Woody Allen tekrar dizi çekmeye ikna edilir. Diziyi daha rahat kavrayabilmek adına, dizinin yapım sürecinden de bahsedilmesi gerektiğine inanıyorum.

Woody Allen’ın; inatçı olduğunu, başına buyruk davrandığını ve Hollywood camiasına ters düştüğünü bilen kişilerin sayısı hiç de az değildir. Ufak bir örnek: Woody Allen, Oscar törenlerine katılmak yerine salaş bir barda içki içmeyi tercih eder!

ABD’nin önde gelen medya servis sağlayıcılarından Amazon, komedi dizilerindeki en büyük rakibi Netflix’e yaklaşabilmek adına Woody Allen ile anlaşmanın doğru olduğuna inanır. Öyle ki; Amazon Stüdyoları Başkanı Roy Price, bizzat olaya müdahil olur ve Allen’ı ikna etmek için inanılmaz bir çaba harcar.

Allen, Mayıs 2015’te verdiği röportajda, dizi çekmenin “çok çok zor” olduğunu belirtir.  Allen, “Diziye tamam dediğimden beri her saniye pişmanlık duyuyorum. Bu işin içine nasıl gireceğimi bilmiyorum. Nereden başlayacağım konusunda hiçbir fikrim yok. Sanırım Roy Price pişman olacak” şeklinde bir demeç vermiştir. Yine de Amazon, Allen’a desteğini asla geri çekmez ve dizi nihayetinde çekilip 30 Eylül 2016 tarihinde yayımlanır.

Bir komedi dizisi: Crisis in Six Scenes

Amazon’un resmî sitesinde yer alan özetle başlayalım:

“Dizi, 1960’lı yıllarda ABD’nin çalkantılı dönemlerinde geçiyor. Orta sınıf örnek bir ailenin evini bir yabancı ziyaret eder. Bu davetsiz misafir, ailenin evini tamamıyla karıştıracaktır.”

Woody Allen dizi

Bu arada, bir önceki dizi kuşağında olduğu gibi kendi fikirlerimi betimlerken herhangi bir spoiler (sürpriz bozan) kullanmayacağım.

Woody Allen’ın filmlerine aşina olan okuyucular, dizinin havasına hızlıca alışacaktır. Filmlerinde olduğu gibi bu dizi de her izleyiciye hitâp etmiyor! Allen’a alışık değilseniz diyaloglar, bir süre sonra sizi boğabilir. Hem Allen hem de Amazon, bunu fark etmiş olacaklar ki dizinin bölüm sayısını bir hayli kısa tutmuşlar, zaten dizinin toplam süresi 3 saati geçmiyor. 30 dakikalık 6 bölümden oluşan dizinin ikinci sezonu olmayacak. Yani; Crisis in Six Scenes’i, mini-dizi olarak da düşünebiliriz.

Dizinin geçtiği dönem ele alındığında; Woody Allen, 1960’lı yıllardaki ABD’nin yaşadığı çalkantılı dönemlerini bir hayli başarılı anlatmış. Dizinin kısalığına rağmen yer yer karşılaştığımız ince göndermelerde, politik gelişmelerin günümüzle olan benzerliği gözler önüne seriliyor. Bunun dışında, ikili konuşmalarda geçen “eğlenceli” üslubun da görmezden gelinmemesi gerekiyor. Dizinin geneline baktığımızda her bir söz, her bir anlatım aslında olayların bütünlüğünden kaynaklanıyor. Öyle ki dizinin adı bile izleyiciye bir mesaj oluşturuyor.

Dizi kadrosu

Woody Allen dizi

Diziyi yazan ve yöneten Woody Allen, dizide Sidney J. Munsinger karakterine hayat verdi.

Özette anlatılan “evi karıştıran” misafiri ise Miley Cyrus oynadı. Cyrus, ismine takılıp diziden soğumayın sakın. Cyrus, Lennie Dale karakteriyle kayda değer bir oyunculuk gösteriyor.

2 Oscar adaylığı bulunan sinema dünyasının değeri bilinmeyen aktrisi Elaine May, Kay Munsinger’i canlandırıyor.

The Good Wife, Orange Is the New Black gibi dizilerde ufak rollerde oynayan John Magaro, Alan Brockman rolüyle dizide yer alıyor.

House of Cards ile Manhattan dizilerinden tanıdığımız Rachel Broshanan, “Ellie” karakteriyle izleyicinin karşısına çıkıyor.

*Bu yazı daha önce Sine K Dergi’nin Ocak-Şubat 2017 tarihli 2. sayısında yayımlanmıştır.

İlginizi çekebilir:

Yüksek Şatodaki Adam dizisine dair her şey

“Sense8″in kadınları

Türk dizilerinin en orijinal karakterleri

The Sopranos üzerine