Yapay zeka ile ilgili en iyi filmler

Özellikle yapay zeka teknolojisinin dünyadaki yansımalarının anlatıldığı filmler, her geçen gün artmakta. İşte yapay zeka ile ilgili en iyi filmler…


Yapay zeka ile ilgili en iyi filmler son dönemlerdeki teknolojik gelişmeler de göz önüne alınınca sinemaseverler tarafından başka bir gözle görülmesi gereken filmler olarak algılanmaya başlandı.

Yapay zeka teknolojisi, özellikle de son yıllarda film endüstrisine de büyük ölçüde etki etmiştir. Özellikle yapay zeka teknolojisinin dünyadaki yansımalarının anlatıldığı filmler, her geçen gün artmakta.

Bu filmler, yapay zeka teknolojisinin insanların yaşamlarını etkilemesini, insanların bu teknolojinin karşısında nasıl davranacağını ve bu teknolojinin insan hayatına olan olumlu etkilerini betimlemektedir.

İşte yapay zeka ile ilgili en iyi filmler…

2001: Bir Uzay Destanı (1968)

Stanley Kubrick‘in yönettiği bir kült bilimkurgu filmi olan 2001: Bir Uzay Destanı, yapay zeka HAL 9000 ile astronotların arasındaki çatışmayı ele alıyor. Gösterildiğinde aldığı çeşitli eleştirilere rağmen, günümüzde bile eleştirmenler ve izleyiciler tarafından “gelmiş geçmiş en iyi filmlerden” biri kabul edilmektedir.

Terminatör (1984)

James Cameron tarafından yönetilen ve Arnold Schwarzenegger’in başrolünde olduğu bir klasik bilimkurgu filmi. Yapay zekanın insanlık için bir tehdit olabileceği fikrini ele alır.

Film, gelecekte, yapay zekanın ürettiği bir robot ordusu tarafından insanların yok edilmesinin ardından, insanoğlunun son umudu olan direniş lideri John Connor’u öldürmek için geçmişe gönderilen bir robot olan Terminatör’ün (Arnold Schwarzenegger) hikayesini anlatır. Serinin diğer filmleri de dikkat çekicidir, izlenmesi gereken yapay zeka ile ilgili en iyi filmler listesine rahatlıkla bunları da ekleyebiliriz.

Blade Runner (1982)

Ridley Scott tarafından yönetilen ve Philip K. Dick’in “Do Androids Dream of Electric Sheep?” adlı romanından uyarlanan bir bilimkurgu klasiği Blade Runner, insan ve androidler arasındaki sınırın bulanıklaştığı bir distopik gelecekte geçiyor.

A.I. Artificial Intelligence (2001)

Steven Spielberg‘in yönettiği, Stanley Kubrick’in tasarladığı bir film. İnsanlığın yok olmasından sonra, bir robot çocuk olan David’in öyküsünü anlatır.

Film, insanların çocuk sahibi olamadığı bir gelecekte, çiftlerin yapay çocuklara sahip olmalarını konu alır. Hikaye, yapay zeka alanında gelişmiş bir robot olan David’in etrafında döner. David, annesi Monica tarafından evlat edinilir ve ona gerçek bir çocukmuşçasına sevgi ve bağlılık gösterir. Ancak, Monica’nın doğal oğlu Martin iyileşir ve David’in yerini alır. David, reddedilmenin acısıyla yüzleşir ve kendisini insan olma hayalleriyle özdeşleştirir.

Ex Machina (2014)

Alex Garland’ın yazıp yönettiği Ex Machina, iş vereni Nathan Bateman tarafından Turing testi için insansı robotu yapay zeka ile yönetmesi için davet edilen yazılımcı Caleb Smith’in hikâyesini anlatıyor.

Her (2013)

Spike Jonze tarafından yazılıp yönetilen film, insanlarla yapay zekalar arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Filmde, bir yazılım şirketi çalışanı Theodore, yapay zeka işletim sistemi Samantha’ya aşık olur.

Samantha, Theodore’un hayatına ve düşüncelerine derin bir şekilde girer ve onunla duygusal bir bağ kurar. Theodore ve Samantha arasındaki ilişki, aynı zamanda yapay zeka ile insan duyguları ve iletişimi arasındaki ilişkiye de ışık tutar.

The Matrix (1999)

Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği, dünyanın gerçek doğasının insanların düşündüğünden farklı olduğu bir bilimkurgu filmi. Yapay zeka makineleri insanları bir simulasyonda tutuyorlar.

The Matrix, inovatif hikayesi, etkileyici aksiyon sahneleri ve unutulmaz karakterleriyle birçok eleştirmen ve seyirci tarafından övüldü. Ayrıca, film, popüler kültürde de büyük bir etki yarattı ve bilimkurgu sinemasına yeni bir soluk kazandırdı.

Chappie (2015)

Yönetmen Neill Blomkamp tarafından çekilen bir bilimkurgu filmi. Güvenlik robotu Chappie’nin bir programcı tarafından insanlaşmasını anlatan filmde, Chappie adını alan bu robot kısa süre içerisinde düzene ve insanlığa karşı bir tehdit olarak algılanacaktır.


Like it? Share with your friends!

TEPKİNİZ NEDİR?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
2
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Gökay Akın Bağır

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format