Yapay zekâ, son dönemlerde hem dünyada hem ülkemizde tartışılmaya başlandı. Kimisi yapay zekânın insan gücünü azaltacağını, bu nedenle işsizliğe yol açacağını, kimisi ise büyük fırsatlar doğuracağını öngörüyor. Peki nedir bu yapay zekâ?

Yapay zekâ; insan gibi davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Başka bir deyişle yapay zekâ; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar.

Yapay Zekânın Tarihi

Yapay zekâ Yapay zekâ kavramının geçmişi modern bilgisayar bilimi kadar eskidir. Fikir babası, “Makineler düşünebilir mi?” sorunsalını ortaya atarak makine zekâsını tartışmaya açan Alan Mathison Turing’dir.  Turing, Nazilerin Enigma makinesinin şifre algoritmasını çözmeye çalışan matematikçilerin en ünlü olanlarından biriydi. İngiltere, Bletchley Park’ta şifre çözme amacı ile başlatılan çalışmalar, Turing’in prensiplerini oluşturduğu bilgisayar prototipleri olan Heath Robinson, Bombe Bilgisayarı ve Colossus Bilgisayarları, Boole cebirine dayanan veri işleme mantığı ile Makine Zekâsı kavramının oluşmasına sebep olmuştu.

Modern bilgisayarın atası olan bu makineler ve programlama mantıkları aslında insan zekâsından ilham almışlardı. Ancak sonraları, modern bilgisayarlarımız daha çok uzman sistemler diyebileceğimiz programlar ile gündelik hayatımızın sorunlarını çözmeye yönelik kullanım alanlarında daha çok yaygınlaştılar.

İnsan Yoksa Yapay Zekâ da Yok!

Yapay zekânın etkinlik gösterebilmesi için yüksek teknolojinin yanı sıra alanında uzman bilgisayar bilimcilerinin varlığı gerekiyor. Yani, insan gibi hareket edebilen karmaşık makineler yaratmanın ilk adımı da aslında insan çalışması. Bu anlamda yapay zekâdan korkulması oldukça ironik. Bu teknolojinin dünya varlığını bitirecek kadar korkunç senaryolara sebep olacağına dair kıyamet teorileri kuruladursun, dünyanın her yerinde bu alanda milyarlarca dolarlık araştırmalar da yapılmaya devam ediliyor.

Yapay zekâ

İnsanlığın Son Buluşu mu?

Yapay zekânın geleceği ile ilgili birçok teori bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekici olanı daha çok filmlere konu olan olumsuz teoriler. Elon Musk ve Stephen Hawking gibi isimler; yapay zekânın ileride başımıza dert açacağı konusunda oldukça kötümser.

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, yapay zekâdaki gelişmelerden endişe duyduğunu belirtmiş, ancak bu olumsuz görüşlerine rağmen geçtiğimiz zamanlarda kendi kendine giden sürücüsüz aracı Tesla Model S’i tanıtmıştı. Ünlü fizikçi Stephen Hawking ise, “Yapay zekâ insanlığın son buluşu olacak.” diyerek yapay zekânın insanlığın sonunu getireceğini ima etmişti.

MEHMET NURİ KAYA

Diğer yazıları:

Meddahlık geleneği üzerine