Hareket alanımızın sınırlanacağı, daha çok kapalı mekanlarda zaman geçirmek zorunda kalacağımız ve yediklerimizin kalorilerini daha bir dikkatle hesaplamaya başlayacağımız kış ayları kapıya dayandı. Bu dönemde sıkılıp bunalıp yağlı ve kalorili yiyeceklere yönelme ihtimali yaz aylarına göre daha yüksek olduğu için, yiyeceklerin ruh halimiz ile ilişkisini bilmek ve ona göre bir beslenme tarzı benimsemekte fayda var.

Karnımızı mı ruhumuzu mu doyurmalıyız?

Kış öncesi, Psikolog Merve Kırna’dan, yiyeceklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri hakkında bilgiler aldık. Yeme içmenin en temel fizyolojik ihtiyaçlarımızdan biri olduğu doğru. Ancak Merve Kırna,  ruh halimiz ve ruh sağlığımız için de bir o kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor. Gün içinde doğru beslenmek, fizyolojik sağlık açısından önemli evet. Ancak beyni; düşüncelerimizi, davranışlarımızı ve duygularımızı yöneten bir makine olarak düşünürsek en uygun çalışma şekli için enerjiye ihtiyaç duyar ve bu enerji besinlerden alınarak sağlanır. Alınan besinler ne kadar sağlıklı ise fizyolojik sağlığımız ile birlikte ruhsal dünyamız da o kadar sağlıklı olur.

ruh halimiz

Zararlı gıdalar depresyon nedeni!

Alınan zararlı gıdaların ise fizyolojik sağlımızı tehdit etmekle birlikte, depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik bozukluğa neden olabileceğine vurgu yapıyor Merve Kırna. Beynin aç olduğunda ya da doyduğunda, sinyal göndererek bizi uyardığını ifade eden Psikolog Kırna; “Acıktığımızda gelen sinyal sonrası karnımızı doyurduğumuzda beyne mesaj gider ve fizyolojik durumumuz ile birlikte ruhsal durumumuz da değişir. Yediğimiz ve içtiğimiz birçok besin bizi fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir.” diyor.

ruh halimiz

Yemek sakinleştirir mi?

Bazılarımız acıkınca sinirli olurken, yemek yedikten hemen sonra sakinleşir. Bazılarımız ise stresliyken sürekli yeme ihtiyacı duyarız. Bazılarımız yorgun bir günün sonunu kahve içerek değerlendirip mutlu olur. Psikolog Kırna’ya göre, yapılan çalışmalar göstermiştir ki stresli zamanlarda salgılanan kortizol hormonu, fazla yemek yemenin yanı sıra kan şekerinin artmasına neden olabilmektedir ve bu durumun uzun süre devam etmesi ile oluşan insülin direnciyle beraber diyabet riski artmaktadır.

ruh halimiz

Kahvaltı yapanlar daha mutlu

Psikolog Kırna yapılan çalışmalarda, güne kahvaltı yaparak başlayan kişilerin kendilerini daha mutlu ve enerjik, yapmayanlarınise mutsuz hissederek başladığının ortaya çıktığına değiniyor ve uyarıyor: “Sağlıksız beslenme tarzını yansıtan hazır ve işlenmiş gıdalar, kızarmış yiyecekler, şekerli içecekler, fast-food gibi ürünler fizyolojik sağlığı olumsuz etkiliyor ve bununla birlikte psikolojik açıdan da depresyon riskinin artmasına sebep oluyor.”

ruh halimizKırna son olarak, “Yediğimiz yiyecekler sadece fizyolojimizi etkilemekle kalmıyor, ruhsal dünyamızı da etkiliyor. Yenilen her yemeğin kendine ait besin değeri vardır, bu yüzden her besin birbirinden farklıdır. Ne yemeyi seçerseniz bedeniniz kadar ruhunuz da onunla beslenmiş oluyor. Fiziksel sağlık ve ruhsal sağlık bir bütünün ayrılmaz parçasıdır. Bu yüzden fizyolojimiz ne kadar sağlıklı ise ruhsal açıdan da o kadar sağlıklı oluruz” diyerek doğru beslenmenin önemine dikkat çekiyor.

 

Bipolar bozukluk, anksiyete ve depresyona karşı

blank

* Güzel bir kahvaltı

* Tam tahıllı yiyecekler

* İşlenmemiş et

* Lifli gıdalar

* Baklagiller

* Sebze ve Meyve

 

İlginizi çekebilir:

Bağımlılık üzerine

ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

Yalnızlığı yenmenin 8 altın kuralı

Kevser Başkara ile veganlık üzerine