Yüksek Şatodaki Adam (The Man in the High Castle) dizisinin inceleme yazısına başlamadan önce; dizinin yayınlandığı kanala, o kanalın politikasına, dizinin ortaya çıkışına ve arkasındaki isimlere dair biraz bilgi vermek istiyorum.

Bir İnternet Dizisi: Yüksek Şatodaki Adam

Yüksek Şatodaki Adam, ekran karşısına ilk olarak 2015 yılında çıkmış olup, Amazon’da yayınlanmıştır. Amazon, tıpkı ülkemizin yakından bildiği Netflix gibi internet üzerinden erişim sağlayan bir platformdur. Netflix’e hâkim olan okuyucular sistemi anlamakta zorlanmayacaktır ancak bilmeyenler için kısaca anlatmak istiyorum. Amazon’a, kendi bünyesinde bulundurduğu internet sitesi üzerinden üye olup, belirli bir ücret karşılığında Yüksek Şatodaki Adam da dâhil olmak üzere kendi çektiği bütün dizilere ve Amerikan kanallarında yayınlanan birçok programa erişim sağlayabiliyorsunuz. Ancak Amazon’un, Türkiye’de böyle bir servis sunmadığını da belirtmeden geçmemek gerek.

Amazon’u diğer sitelerden ayıran bir özellik ise; Amazon, kendi çektiği dizilerin birçoğunda öncelikle ilk (pilot) bölümü yayınlar. İlk bölüm üzerinden alınan olumlu-olumsuz eleştirilere ve tepkilere göre belli bir süre sonrasında geri kalan bölümleri sipariş eder ve aynı günde yayınlar ya da diziyi iptal eder.*

Yüksek Şatodaki Adam

Amazon’un En Çok İzlenen Dizisi

Özellikle son iki senede büyük bir atılım gerçekleştiren Amazon Stüdyoları’nın, internet üzerinden medya servisi sağlayıcılığı konusunda başarılı bir politika izlediği söylenebilir.

Netflix ile rekabet edebilmek ve piyasada tutunabilmek adına dizi konusunda önemli tercihler yapması gereken Amazon, ilk yıllarda zayıf bir ilerleyiş gösterse de seneler ilerledikçe doğru yola girmeyi başardı ve yükselişe geçmeye başladı.

Dizilerin kalitesi elbette tartışılabilir ancak dizilerin izlenme sayıları konusunda bir tartışma yürütmenin herhangi bir anlamı olmaz. Konunun da fazla dışına çıkmadan Yüksek Şatodaki Adam (The Man in the High Castle) ile ilgili ufak bir detay paylaşmak istiyorum: Amazon; 2015 yılı içerisinde Bosch, Hand of God, Red Oaks gibi özgün diziler yayınlasa da, sağlayıcının en çok izlenen dizisi Yüksek Şatodaki Adam oldu.

Yüksek Şatodaki Adam

Dizi Bir Roman Uyarlaması

Dizinin ortaya çıkış hikâyesine başlamadan önce türüyle (alternatif tarih) ilgili birkaç bilgi vermem gerekiyor.

Alternatif Tarih: Tarihte gerçekleşmemiş bir olayın gerçekleştiğini ya da gerçekleşmiş bir olayının sonucunu farklı kabul ederek oluşturulan “bilim kurgu” edebiyatı türüdür.

Yüksek Şatodaki Adam, Amerikalı ünlü yazar Phillip K. Dick tarafından “alternatif tarih” türünde yazılan kitap, ilk olarak 1 Ocak 1962 tarihinde basıldı. Türkçe basım tarihi ise 1999 yılında gerçekleşti. Phillip K. Dick, bu kitapla birlikte Hugo Ödülü’nü kazandı. Kitabın konusuna dair birkaç şey yazmak gerekirse; 1962 yılında geçen kurguda, “İkinci Dünya Savaşı’nı ya Müttefik Devletleri değil de Mihver Devletleri kazanmış olsaydı ve Amerika Birleşik Devletleri Almanlar ve Japonlar tarafından yönetilseydi?” sorusunun cevabı aranıyor.

Biraz, dizinin ortaya çıkışının arkasındaki isimlere odaklanmak gerekiyor sanırım. Dizinin yaratıcısı, “The X-Files” dizisinin de yaratıcısı olan Frank Spotnitz; yapımcı koltuğunda ise herkesin yakından bildiği Ridley Scott var. Lost ve CSI: Miami dizilerinin yapım ekibinde yer alan Jean Haggins ve sayısız film ile dizinin yapımcı kadrosunda bulunan David W. Zucker gibi isimler de dizinin arkasındaki isimlerden bazıları.

Yüksek Şatodaki Adam

Peki Bu ‘Dev’ Dizi Bize Ne Vaat ediyor?

Okumadan Önce Uyarı: Yazının diziyle ilgili kısmında; okurken keyfinizi kaçırabilecek, diziyi izlerken canınızı sıkabilecek herhangi bir sürpriz bozan (spoiler) bulunmamaktadır.

Yıl 1962; milyonlarca askerin ve sivilin hayatını alan, sayısız şehri mahveden İkinci Dünya Savaşı sonrası… Mihver Devletleri, Müttefik Devletleri’ni yenmeyi başarmış, Amerika teslim olmuştur. Amerika’nın batısını Japon Pasifik Eyaletleri, doğusunu Büyük Nazi İmparatorluğu yönetiyor. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) yıkılmış, Josef Stalin idam edilmiştir. Almanlar ve Japonlar, kendi ırkları dışında olan kimseye acımıyorlardır. Dünya’da kalan en büyük iki devlet olan Almanlar ve Japonların arasında yer alan bazı güçlü kesimler, barışı bozarak birbirlerine hükmetme planı yapmaktadırlar. Bu durumla birlikte iki ülke soğuk savaşa sürüklenmiştir. Ancak tek sorun bu değildir, iki devletin içinde de “direniş” grubu yer almaktadır.

Yüksek Şatodaki Adam

Karakterler

Juliana Crain (Alexa Davalos)

Juliana, “Direniş”te yer alan kız kardeşinin talihsiz olayıyla ilgili kendini bir anda direnişin içinde bulur.

Joe Blake (Luke Kleintank)

Direnişe katılmak için can atan Joe, en sonunda bu fırsatı bulur ve önemli bir görev için tarafsız bölgeye gönderilir. Bu görev sırasında, yolları Juliana ile kesişir.

Frank Frink (Rupert Evans)

Juliana’nın sevgilisi olan Frank, fabrikada işçi olarak çalışmaktadır ve aynı zamanda sanatçıdır. Frank’in bir de korkusu var: Ailesinin soyunun Yahudilikten geliyor olması…

Ed McCarthy (DJ Qualls)

Frank’in iş yerinden arkadaşı, en yakın dostu…

Obergruppenführer John Smith (Rufus Sewell)

Adolf Hitler’in en çok güvendiği generallerden biri olan John, Nazilerin kontrol ettiği bölgelerin sorumlusudur. Direnişi bitirmek için akıl dolu taktikler üretiyor.

Nobusuke Tagomi (Cary-Hirojuki Tagawa)

Nobusuke’nin resmi görevi Japon Ticaret Bakanı olması ancak bunun arkasında daha farklı düşünceleri bulunuyor. Nobusuke, Japonlar’ın Almanlardan daha geride olduğunu düşünüyor ve barışı korumak için çalışmalar yürütüyor.

Müfettiş Kido (Joel de la Fuente)

Japonların bölgesinde yer alan güvenlik güçlerinin önemli bir parçası olan Kido, direnişi bitirmek adına insanları öldürmekten çekinmiyor.

Yüksek Şatodaki Adam

Yazar Düşüncesi:

Türünün tek örneği, Alman ve Japon devletlerinin ağırlığını hissettiren başarılı oyunculuklar, şaşırtan olay örgüsü, alternatif döneme rağmen özgün ve oturmuş dekorlar, diziyi dikkatle izlemenize yol açacak küçük (görmesi zor) detaylar, ilk sezonun geçiş dönemi olarak anlatılması ve ikinci sezona dair izleyiciyi heyecanlandırması gibi sebeplerden dolayı hem diziyi hem de kitabını okumanızı şiddetle öneririm.

Son olarak; dizinin ilk sezonunda bulunan bütün bölümler (10 bölüm) yayınlandı, ikinci sezonu ise 16 Aralık 2016’da yayınlanacak.

* Yüksek Şatodaki Adam (The Man in the High Castle) dizisiyle ile ilgili farklı bir durum yaşandı; dizinin ilk (pilot) bölümü 15 Ocak 2015’te, ikinci bölümü 23 Ekim 2015’te, dizinin geri kalan bölümleri ise 20 Kasım 2015’te yayınlandı.

*Bu yazı daha önce Sine K Dergi’nin Kasım-Aralık 2016 tarihli 1. sayısında yayımlanmıştır.

İlginizi çekebilir:

Woody Allen dizi çekseydi nasıl olurdu?

“Sense8″in kadınları

Günümüz dünyasını anlatan illüstrasyonlar

The Sopranos üzerine