3 Mart 2009’da aramızdan ayrılan ressam, söz yazarı ve şair Yusuf Hayaloğlu‘nun 2006 yılının Ekim ayında, Esmer Dergisi‘nin “On Moda Soru” adlı köşesinde yayımlanan Yeşim Coşkun imzalı son röportajı… İşte Yusuf Hayaloğlu’nun son röportajı

1- Yusuf Hayaloğlu boş bir gününü nasıl geçirir?

– Hep üreterek yaşadığım için benim hayatımda boş gün kavramı hiç olmadı. Sürekli yazmak, çizmek, beste yapmak, okumak ve düşünmek konumundaydım. Zorunlu bir işim olmadığı zamanlara bayılırım. O kadar çok hobi vardır ki onlarla başbaşa kalmaya doyamam. Seyahat etmek, fotoğraf ve video çekmek, onları illüstre edip arşivlemek, bilgisayarda grafik çalışmaları yapmak, internet sitelerinde dolaşmak, çeşitli enstrümanlar çalmak, el sanatlarıyla uğraşmak vb. Bu yüzden yalnızlığı yahut iki kişilik bir yaşamı tercih ediyorum ve sosyal ilişkilerim, eş-dost iletişimim çok zayıftır.

2- Hayattaki en büyük mutluluğunuz ve mutsuzluğunuz nedir?

– Gazete okuyarak balkonda veya bahçede zengin bir kahvaltı etmek, güzel bir şiiri veya besteyi bitirmek, ürettiğim şeyin veya düşüncemin beğenildiğini görmek, konser veya bar programında her yeri dolu bulmak, yaptığım işin parasını problemsiz almak, çocuklarla şakalaşmak, doğru anlaşılmak, hobilerimle vakit geçirmek, zanaatkarları, delileri ve hayvanları izlemek, kırlarda dolaşmak, yeni kasabalar, köyler gezip halktan kişilerin ikramlarıyla karşılaşmak, demli bir çayla sigara içmek, doğada sevişmek, birini sevindirmek, iyilik yapmak ve karşılığını bulmak, iyi işler ve iyi insanlarla karşılaşmak gibi yüzlerce küçük mutluluk sebebi sayabilirim. Bunların tersi de mutsuzluğumdur zaten. Çok kolay mutlu ve mutsuz olabilecek bir yapım var. Elbette bunlar gündelik hayatın ayrıntıları. Büyük mutluluk veya mutsuzluklar ise tamamen özgür, sağlıklı, üretken ve adaletli bir konumda olmakla ve dünyanın, insanlığın gidişatıyla ilgilidir ki bu konuda nutuk atmaktan hiç hoşlanmıyorum. Gerek de yok zaten.

3- En son okuduğunuz kitap ve en son dinlediğiniz albüm hangileridir?

– En son Howard Fast‘in Mağlup Edilemeyenler’ini ve Shakespeare‘in Soneler’ini okudum. Albüm olarak da Yapı Kredi’nin Güldeste Türk Sanat Müziği serisini dinledim.

4- Yusuf Hayaloğlu kendisini 4 kelimede ifade ederse, bu kelimeler hangileri olur?

– Kendini dört kelimeye sığdırarak ifade etmek çor zor ama beni yakından tanıyanların ortak kanaatiyle söyleyebilirim ki: İYİ KALPLİ ve VİCDANLI, SAMİMİ ve ŞAKACI, ZEKİ ve YETENEKLİ, ÖFKELİ ve BOYUN EĞMEZ.

5- Sizce ideal bir kadın nasıl olmalıdır?

– Güzel ve güleç yüzlü, her şeyden keyif alan, işveli, sevecen, şefkatli ve becerikli. Hani, “Karım, sekreterim, metresim” diye sembolize edilen o kaba tanımlama aslında tek bir kadında var olan ama erkeklerin işlerine gelmediği için bunu üçe böldükleri bir ideal kadın tiplemesidir. Yani her kadın tek başına bu ideal vasıfları kendinde barındırır. Yeter ki erkeğini sevsin ve inansın.

6- Evinizde kendinizi bulduğunuz bölüm neresidir? Neden?

– Evimde çalışma odamdaki kocaman masa, kendimi en iyi hissettiğim yerdir. Çok güzel bir deniz manzarasına bakar. Telefonum, bilgisayarım, printerım, kameram, fotoğraf makinem, uzaktan kumandalarım, sigaram, sazım, gitarım, klavyem, şiir defterlerim, başucu kitaplarım hep masamın üzerinde veya bir el mesafesindedir. Bir de çayım olursa değmeyin keyfime…

7- Çokça aşk şiiri yazmış, aşk şarkısı yapmış biri olarak size göre aşkın tarifi nasıldır?

– Aşk belalı bir fırtınadır. İki tarafı da bozan bir takıntıdır. Aşkın olabilmesi çapraz koşullar gerektirir. Ulaşılmazlık, imkansızlık, anlaşılmazlık, karşılıksızlık vb. gibi. Ben sevgiyi severim. İki tarafın da normal insan olduğu, birlikte emek verilerek üretilen o doyumsuz beraberliğin yerini hiçbir şey tutamaz.

8- Vakit geçirmek için nereleri tercih edersiniz?

– Vakit geçirmek de ne? Öyle bir sıkıntım yok, bilakis, vakit hiç geçmesin isterim. Ama mekan olarak soruyorsan, eskiden Çiçek Bar’a, Kemancı’ya giderdim ara sıra. Şimdilerde ise evden çıkarsam çay bahçelerini ve halkın gittiği kafeleri tercih ediyorum. Randevularımı da evimin karşısındaki Mado kafeteryada veriyorum.

9- Şiirlerinizden sizi en çok ifade eden dize hangisidir?

– “Bu dünyada yerim yokmuş, keşke bir yalan olsaydım…”

10- En yakın arkadaşlarınız kimlerdir?

– Mine Şimşek, Nurten Geroğlu, Ali Dalkılıç, Mustafa Soydan, Ferzende Kaya… Ve sonsuza kadar hep varmış gibi Ahmet Kaya.

 

İlginizi çekebilir:

Kırık bir Ahmet Kaya yazısı: Öyle bir yerdeyiz ki…

Neşet Ertaş hakkında bilmedikleriniz

Seyuşen

 

Nâzım Hikmet’in kişilikler üzerine yazısı