Sütyenin tarihi

Kadınların eski zamanlardan itibaren göğüslerini kapatmak, desteklemek ve dik görünüm vermek için kullandıkları sütyenin tarihi sizlerle...


Kadınların göğüslerini örtmek, desteklemek ve kaldırmakta kullandığı bir tür giyecek olan sütyen, iç çamaşırı sayılmakla birlikte özellikle giyenin vücut hatlarını belirlemesi nedeniyle temel bir giyecek olarak da nitelendiriliyor. Her şeyin tarihi olduğu gibi sütyenin tarihi de vardır. Ondan söz edelim istedik…

Kadınların eski zamanlardan itibaren göğüsleri kapatmak, desteklemek ve dik görünüm vermek (kaldırmak) için çeşitli giyecekler kullandıkları biliniyor. M.Ö. 7. yüzyıla ait bazı Minos resimlerindeki bazı kadın atletlerin bugün sütyen dediğimiz şeylere benzer kıyafetler giydiği görülüyor.

Sütyenin tarihi çok eskiye dayanıyor

1300’lerde ilk sütyen kullanıcılarının Minoan (Girit) sporcuları olduğu tahmin ediliyor. Duvar resimlerinde de göründüğü gibi kadınlar spor yaparken saç bandına benzer üstler (desteklemek veya bedenlerini örtmek için) giyiyor. Bu zamandan önce, kadınlar genellikle tek bir elbise giyip içine hiçbir şey giymiyorlardı.

Aslında sütyenin tarihçesi yani tam olarak ne zaman bulunduğunu kestirmek zor olsa da, Antik Yunan uygarlığında sütyen benzeri kumaş parçalarının varlığı biliniyor. Günümüzdeki sütyenler ise korseye dayandırılıyor.

Sütyenin tarihi deyince 16. yüzyıl sonrası önemli bir duraktır. Varlıklı kadınların iç giyiminde yaygın kıyafet olarak göğüsleri yukarı kaldıran korse görülüyor 16. yüzyıl sonrasında. 19. yüzyıl sonlarında desinatörler korseyi parçalara ayırarak daha kullanışlı bir hale getirmeye çalıştılar. Alt vücut için daraltıcı kuşak tarzı korseler ve üst vücut için göğüsleri omuza asan cihazlar.

ABD’de ise Mary Phelps Jacob sahneye çıktı ve Kasım 1914’te, modern sütyenlerin temeli olarak kabul edilen ilk sütyen tasarımının patentini aldı. 1930’lara değin yaygın üretime geçmemesine rağmen modern sütyeni daha fazla andıran bu giyecekler 20. yüzyıl başlarında ortaya çıktı. Bu dönem sonrasında sütyen, korsenin yerini aldı. Üretim ve satışıyla milyon dolarlık bir sanayi haline gelen sütyen, zamanla fonksiyonellik kadar bir moda unsuru haline de geldi.


Like it? Share with your friends!

TEPKİNİZ NEDİR?

hate hate
2
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
5
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
3
love
lol lol
1
lol
omg omg
3
omg
win win
1
win
Kültür Postası

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format